KADINCA HABERLERİ

Metabolizmanızı hızlandırın, kilo verin!

Metabolizmanızı hızlandırın, kilo verin!

Fazla kiloların en büyük düşmanı hızlı metabolizma. Öyleyse metabolizmanızı hızlandırın, kilo derdine kalıcı çözüm bulun.

Akşam'dan Nil Şahin Gürhan'ın yazısı...

İşte size metabolizmanızı hızlandıran aktiviteler ve besinler…

AÇIK HAVAYA ÇIKIN

Daha fazla kalori yakmak için harekete geçin. Yapılan bir araştırmaya göre yüksek tempolu bir egzersizden sonraki 14 saat içinde vücut ekstra 200 kaloriye kadar enerji harcıyor. Sabah saatlerinde maruz kaldığınız güneş ışınları sizi sadece uyandırmakla kalmıyor, vücudunuzun D vitamini üretmesini ve güne enerjik başlamanıza neden oluyor.

UYKUNUZ DÜZENLİ OLSUN 

Geceleri metabolizma yavaş çalışır. Yeterli uyku alınmadığında vücut strese girerek tüm sistemlerini daha yavaş çalıştırmaya başlar. Geceleri 5 saatten daha az uyku metabolizmanızı yavaşlatır, vücudunuzu yağ depolamaya, kilo almaya yöneltir.

PROTEİN TÜKETİN

Ana öğünlerinizde peynir, süt, yoğurt, et, tavuk, balık gibi sağlıklı ve kaliteli protein kaynakları mutlaka olsun. Kilolu kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre kahvaltıda protein içeriği yüksek besinler tüketen kadınların glisemik kontrolü daha iyi sağladığı görülmüş. Demleme çay ve Türk kahvesi tüketmek enerjik olmanızı sağlar ve içeriğindeki antioksidanlar ve kafein metabolizmanızı hızlandırır.

TATLI YERİNE ÇİKOLATA

Favori tatlı tercihiniz bitter çikolata, tatlı yeme zamanınız da yemekten sonra tok karnına olsun. Araştırmalar günde 2 kare yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata tüketen kişilerin, diğer tatlı alternatiflerine yönelenlere kıyasla metabolizmalarının daha düzenli çalıştığını gösteriyor.

METABOLİZMA HIZLANDIRAN BESİNLER

Yeşil Çay:
Yeşil çayın içinde bulunan ve bir tür antioksidan olan kateşinler yağ hücrelerinden yağ salınmasını tetikler ve karaciğerin yağları enerji olarak kullanma kapasitesini artırır.

İşlenmemiş Zeytinyağı: Tokluk hissetmenizi sağlayan kandaki serotonin seviyesini yükseltir ve fazladan enerji harcamanıza yardımcı olur.

Yumurta Sarısı: Yumurtanın sarısı yağda çözünen vitaminler ve kolin gibi esansiyel yağ asitlerinin bileşimiyle karaciğer çevresinden yağ depolanmasına neden olan genleri engeller. Ayrıca yumurta sarısında bulunan kaliteli protein ve demir metabolizmamızın doku kazanmasını ve hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Tam tahıllar: Posadan zengin tam tahıllı besinlerin bağırsaklarda sindirilmesi beyaz undan yapılan işlenmiş ürünlere göre daha zordur. Vücut bu besinleri sindirmek için daha fazla enerji harcar.

Sarımsak: Son yapılan araştırmalar sarımsağın kan şekeri metabolizmasının düzenlenmesine ve kan yağları seviyelerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Fermente ürünler: Yoğurt, kefir, turşu gibi probiyotik içeren fermente ürünler bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin besinleri daha iyi sindirmesine yardım eder. Metabolizmamızı hızlandırıcı etki gösterir.

Kırmızıbiber: Kırmızı biberin yapısında bulunan kapsaisin ve bazı fitokimyasal maddeler metabolizma hızlandırıcı özellik gösteriyor.

NİL ŞAHİN GÜRHAN / AKŞAM
  • Bu Haberi
Natalie Portman İsrail'i protesto etti!..
Besinlerin kabuklarını çöpe atmayın!
Aylin Coşkun: "Makyajsız daha doğalım!"
Kanserle mücadelede dev adım atıldı
Simge Sağın: "Erkek gibi araba kullanırım"
Okan Buruk: "İlk finalimiz Göztepe"
Apple hisseleri 2 günde yaklaşık yüzde 7 düştü!
Volga Tamöz'den Tarkan'a 'kopya' çıkışı!
Tatil yapacaklara 'Son dakikaya kalmayın' uyarısı!
Demet Akalın Euro mağduru oldu
Yaşlıya 825 TL maaş!..
Tuvana Türkay'dan Alper Potuk'a nispet hazırlığı!
Adana Kozan'da ‘tacizci sevgili’ cinayeti!
Hande Doğandemir, Mert Fırat'ı bir an olsun yalnız bırakmıyor
Emekli maaşına asgari ücret ayarı bekleniyor!
Yasmin Erbil: "Anıl çok yakın arkadaşım"
Melih Gökçek, Netflix'in kurucusunu güldürdü!
Ali Ağaoğlu'nun torunu bir aylık oldu!
Bağımsız adaylar için forsun yolu 130 bin lira!
Metin Hara: "İlk mesajı atan Adriana'dır"
Abdullah Gül aday olacak mı?..
Coachella, Murat Dalkılıç'a pahalıya patladı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a grup başkanlığı yolu açılıyor!
Seray Sever nikah masasına oturdu!
Abdurrahman Dilipak'ın İstiklal Marşı ile ilgili sözleri salonu boşalttırdı!
İspanyol 'Survivor' yarışmacısının göğüsleri açıldı!
Merve Boluğur'un esrarengiz Nişantaşı buluşması
Fenerbahçe'den Tolga ve Caner için suç duyurusu
Coşkun Sabah genç sevgilisiyle görüntülendi
PKK ‘beyinsiz’ kaldı!..