GÜNCEL HABERLERİ

Mevlüt Çavuşoğlu'dan İdlib açıklaması

Mevlüt Çavuşoğlu'dan İdlib açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rejim Nusra bahanesiyle ılımlı muhalifleri bile vuruyor. Soçi öncesi bu tutum siyasi çözüm sürecini baltalar" dedi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye İdlib'te rejimin Nusra bahanesiyle ılımlı muhalifleri vurduğunu ve bu tutumun siyasi çözüm sürecini baltalayacağını söyledi.

Süreci baltalar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esed rejiminin Suriye'nin İdlib kentine yaptığı operasyonları eleştirdi. "Rejim Nusra bahanesiyle ılımlı muhalifleri vuruyor. Bu tutum siyasi çözüm sürecini baltalar. Soçi'de bir araya gelecek kesimler bunu yapmamalı" ifadelerini kullandı.

Hatay'ın karşısına denk düşen İdlib ve çevresi, 4-5 Mayıs'taki Astana anlaşmasında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti. Rejim ve zaman zaman Rusya'nın bölgedeki ateşkes ihlalleri sürüyor.

Esed rejiminin bağlı güçler ile müttefik güçler Pazar günü ülkedeki muhaliflerin kontrolündeki son vilayet olan İdlib'de yürüttüğü taarruzu devam ettirerek muhaliflerin elindeki askeri bir havalimanına doğru yaklaştı.
  • Bu Haberi