KADINCA HABERLERİ

Neden estetiğe ihtiyaç var?

Neden estetiğe ihtiyaç var?

Futbolu ve karnavalıyla tanınsa da son yıllarda Latin Amerikalı güzellerin ünü tüm dünyayı etkisi altına aldı. Haliyle de estetik cerrahideki akımları belirler oldu.

Akşam'dan Prof. Dr. Reha Yavuzer'in yazısı...

Futbolu ve karnavalıyla tanınsa da son yıllarda Latin Amerikalı güzellerin ünü tüm dünyayı etkisi altına aldı. Haliyle de estetik cerrahideki akımları belirler oldu. Brezilya adıyla tüm dünyada bilinen BBL (Brezillian Buttock Lift) yani Brezilya Kalça Şekillendirme işlemi her geçen gün daha çok istenilir oldu.

İDEAL ÖLÇÜ VE ŞEKİL

Tıbbi ve estetik açıdan ideal kalça ölçüsü değişiklik gösteriyor. Tıbbi olarak bel ile orantılı kalça denildiğinde bel kalça oranının 0.7 olması beklenir. Günümüzde estetik açıdan ise bu oranın kalça lehine artmış olması arzu ediliyor. Özellikle Latin Amerika rüzgarının etkisi ile estetik olarak ideal bel kalça oranında 0.5 hedefleniyor. Yani kalça çevresinin belin iki katına yakın olması. Tıbbi çalışmalar temel alınacak olursa Beyonce ve İngiliz model Rosie Huntington-Whiteley’in ideal kalça ölçülerine sahip olduğu değişik ülkelerden 583 plastik cerrah tarafından kabul edilmiş. Bu oran sadece kalçanın boyutu üzerine dayalı. Şekil konusunda ise genel olarak 5 ana formda kalçaları sınıflamak mümkün. Oval yuvarlak arası görüntüye sahip bel oyuntusunu takiben dışarı eğimi olan ve ardından bacak arka kısmı ile birleştiği noktada yuvarlaklaşarak son bulan bir şekil en çok arzu edilen şekli meydana getiriyor.

NEDEN ESTETİĞE İHTİYAÇ VAR

Kalça boyut ve şeklindeki yetersizlikler kimi zaman aşırı kilo alıp verme, sürekli oturur pozisyonda çalışma ve kalça kaslarının egzersizlerinden uzak sedanter bir yaşam, hamilelik, yaşlanma gibi süreçlere bağlı ortaya çıkabileceği gibi tamamen yapısal olarak da görülebilir. Fonksiyonel bir nedeni olmayan bu yetersizliklerin giderilmesi için yapılacak bir ön değerlendirme ile kişiye en uygun cerrahi teknik belirlenir.

YAĞ ENJEKSİYONU

Brezillian Buttock Lift (BBL) için tüm dünyada en çok tercih edilen uygulama yağ dokusu transferidir. Bu işlemde öncelikle kişinin sıklıkla karın ve üst bacak bölgesinden yağ dokusu kanüller ile alınır. Alınan yağlar bir filtreleme işleminden geçirildikten sonra kalçaya verilmek üzere hazırlanır. Her bir kalçaya en az 200 ml yağ dokusu verilmesi sonucun izlenebilmesi için gerekir. Verilen yağ dokusu sadece boyutu arttırmak ile kalmaz içerisindeki genç hücreler ile deri kalitesi üzerine de olumlu etkide bulunur. Selülit görüntüsünde azalma ve sıkılaşma bu yöntemin ek avantajları olarak ortaya çıkar. Bu yöntemin uygulanabilmesi için vermeye yetecek kadar alınacak yağ dokusunun olması gerekir. Bu nedenle çok ince bireylere uygulanamaz. Elde edilen sonucun ortalama yüzde 50’si uzun yıllar kalıcıdır.

HYALURONİK ASİT VEYA POLYL LAKTİK ASİT ENJEKSİYONU

Yetersiz yağ dokusu olan ince bireylerde şayet silikon protez istenilmiyorsa bu hazır enjeksiyonlar tercih edilebilir. Lokal anestezi altında dahi yapılan bu yöntem kullanılacak dolgunun miktarına bağlı olarak en pahalı yöntemdir. Etkinliği 2 yıla kadar uzasa da sürekli tekrarlanması gerektiği ve yüksek maliyetleri olması nedeniyle çok fazla tercih edilmez. Kullanılacak dolgunun çok iyi seçilmesi, kalitesiz dolgulardan, erimeyen dolgulardan mutlak uzak durulması gerekir.

SİLİKON İMPLANT

İnce bireylerde şayet belirgin olarak kalça boyutunda artış hedefleniyorsa silikon implant metodu en doğru tercihtir. Her iki kalçanın ortasından yapılan küçük bir kesi ile kalça kaslarının altına veya arasına silikon implant yerleştirilir. Elde edilen sonuçları uzun yıllar kalıcıdır. En uzun iyileşme süresine ihtiyaç gösteren girişim olan silikon implant yoğun çalışma hayatı olan kişiler tarafından tercih edilmezler. Yağa ve diğer dolgulara göre çok daha belirgin büyütme ve şekillendirme gücü vardır.

GERME İŞLEMİ

Özellikle obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo veren bireylerde kalçada sadece küçüklük değil esas olarak sarkıklık sorunu mevcuttur. Bu bireylerde sadece yağ veya silikon ile doldurma işlemi yetersiz kalır. Bu tip durumlarda kalça üzerinden yapılan kesiler ile sarkan deri fazlası kesilerek alınır. Çoğu zaman hastanın kendi dokusu kendi üzerine katlanarak kalçanın büyümesi sağlanır. Uzun bir ameliyat izi bırakmasına rağmen buna ihtiyaç gösteren bireyler tarafından tercih edilen bir ameliyattır.

Prof. Dr. Reha Yavuzer / Akşam
  • Bu Haberi
Fabri ile yeni sözleşme konusunda anlaşma sağlanamadı
İngiliz reklamcılardan Facebook’a tepki
Demet Şener’in yıllar önce verdiği röportaj ortaya çıktı!
Orgeneral Güler: "Akın Öztürk gelmek için yalvardı"
Tarkan eşine aşçı tuttu
253 bin emekliye müjde!..
Nurgül Yeşilçay’a bu yaz tatil yok!
Katil baba: "Ben bu cezayı hak etmiyorum"
Berkay'dan Murat Dalkılıç'a kıymetli hediye!
Suudi Arabistan, İsrail uçuşlarına hava sahasını açtı!
Aslıhan Doğan ailece alışverişe çıktı
Mardin'de ‘Elektrik borcuna toplu ceza’ isyanı!
AYM Defne Samyeli'nin bireysel başvurusunu reddetti
Ulukışla canisine verilen ceza onandı
Serkan Çayoğlu ve Özge Gürel'den 'cennet' pozu!
PKK Sincar'dan çekiliyor!
Abdüllatif Şener'e 'cumhurbaşkanına hakaretten' dava
Süreyya Yalçın yüzüğüyle olay yarattı!
Afrin'in güvenliğini onlar sağlayacak!
Demirören'in mali ekipleri Doğan Medya Center'da!
Hazal Kaya ve Büşra Develi'den 'Kıskançlık yok' pozu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Buralardan artık geri adım atmayız"
FETÖ’den yargılanan gazeteci Yasir Kaya tahliye edildi
Dilan Çıtak - Levent Dörter düğünü ertelendi!
Fransa'da rehine krizi!
Ceyda Ateş'ten konuşulan paylaşım
Başbakan Yıldırım'dan gündeme dair flaş açıklamalar
Hadise hakkında olay yaratan iddia!
Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı!
Yağmur Sarıoğlu'nun Lamborghini'si artık düğün arabası!