YAŞAM HABERLERİ

Normal doğuma gitti, sezeryan oldu

Normal doğuma gitti, sezeryan oldu

Yetkin çifti, Ankara Koru Hastanesi’nde normal doğum beklerken anneye 2 defa epidural verildiği iddia edildi. Sezaryenle doğuma alınan bebek oksijensiz kaldı, beyin hasarı oluştu.

Ailenin sorumlu tuttuğu hastane: 'Bebeği iyileştiririz'

Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre Başak-Murat Yetkin çifti, Ankara Özel Koru Hastanesi’nden normal doğuma ilişkin paket satın aldı. İddiaya göre, Başak Yetkin’in doğum yapacağı gün anneye 2 kez epidural (sancı azaltıcı iğne) yapıldı. Yapılan iğneler nedeniyle normal doğum yerine Başak Yetkin’in sezaryenle doğum yapma zorunluluğu doğdu. Anne, Saygın Ali adını verdikleri bebeğini dünyaya getirdi. Ancak bebek, doğum sırasında oksijensiz kaldı ve beyninde hasar oluştu. Henüz 49 günlük olan Saygın Ali bebek, 9 Nisan tarihinde beyninde hasarla dünyaya geldi. Aile, 20 Mayıs’a kadar 41 gün yoğun bakımda kalan bebeklerinin sağlık durumundan hastaneyi sorumlu tuttu. Baba Murat Yetkin, doğum yapılan gün yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Eşimi doğum için hastaneye getirdiğimizde, hamilelikte takibini yapan doktor şehir dışına çıkmıştı. Bizi bilmediğimiz, hastanenin hekimi olmadığını düşündüğümüz bir doktora verdiler. Eşim saat 13.00’te doğumhaneye girdi ancak doktor gelmedi. Ebe, eşimin doğuma hazır olmadığını ve doktorun yan odada beklediğini söyledi. Hastaneden doğum paketi almıştık. Pakette olmayan epidural yapmak istediler. Karşı çıktık, eşimin telefonla konuştuğu kendi doktoru onay verince razı olduk. Ancak ebe, 14.45’te eşimin belinden 2. kez epidural verdi. Doktor saat 15.00’te acele bir şekilde doğumhaneye geldi, 2. epiduralı yaptığı için ebeyi azarladı. Önce eşimi normal doğuma zorladı, ama verilen epidural yüzünden olmadı. Doktor, bebeğin kalp atışları düşmeye başlayınca sezaryenle alınması gerektiğini söyledi. Yaklaşık yarım saat sonra doktor ve hemşire kucağında bebeğimizle doğumhaneden çıktı. Bebek mosmordu. Hastane personelinden, oksijensiz kalması nedeniyle beyin ve solunum fonksiyonlarında sorun oluştuğunu öğrendim. Israrlarımızın sonucunda 5. günde bebeğe MR çekildi. ‘Çok odaklı 3. evre ağır hipoksik iskemik ensefalopati’ tanısı konuldu. Yani bebeğimiz ya ölecek ya da sakat kalacaktı. Hastane, sorunun genetik olduğunu söyledi. Ancak, bizim sonradan götürdüğümüz doktorlar hiçbir genetik bulguya rastlamadı.”

‘HATAMIZ YOK’ DİYEN HASTANE: "İYİLEŞTİRİRİZ"

Özel Koru Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Biri, Yetkin Ailesi’nin iddiaları üzerine Habertürk’e açıklama yaptı. Doğumhaneye girene kadar her şeyin normal gittiğini belirten Biri, 2 kez epidural verildiği iddialarını reddederek, şu ifadeleri kayda geçirdi:

“Bebeğin kalp ritminde bozulma olduğunu tespit ettik ve hemen müdahale ettik. Bebeği sezaryenle almak zorunda kaldık. Doğduktan sonra kalp ve solunumu sıkıntılı olduğu için yoğun bakıma aldık. Bebeğin nörolojik fonksiyonları yerine gelmeye başladı. Bu ilacı (epidural) ebe de veremez, doktorun vermesi lazım. Bizim bu süreçteki tek hatamız, hastayı doğru bilgilendirmemiş olmamız. Bebeğin geri kalan tedavisini de biz üstlenmek istiyoruz. Bu bebekte yüzde 99 hiçbir sıkıntı kalmayacak. Aileyi de evinde ziyaret ettik. Kendilerine destek olmak istiyoruz”
  • Bu Haberi