MAGAZİN HABERLERİ

Onur'un mahallesi!

Onur'un mahallesi!

Göz sadece zihnin algılamaya hazır olduğu şeyi görürmüş, Demek ki Onur kardeşimin zihni de ön yargıya çok açık.

Galiba aynı mahallelerde oturmadık çocukluğumuzda; Onur Baştürk New  York’un Fifth Avenue’sinde büyümüş olmalı. City’s deki Mahalle’yi öyle bir güzel eleştirmiş ki ben bile şaşıp kaldım. Daha yazının ilk cümlesinde “Mahalle hakkında ‘ay çok güzel olmuştan’ öte bir şey okumak istiyorsanız buyurun” diyor. Göz sadece zihnin algılamaya hazır olduğu şeyi görürmüş… Demek ki Onur kardeşimin zihni de ön yargıya çok açık. 

Mahalle hakkında bu güne kadar sayısız yazı yazmışlardı medyada. Pek çoğu olumluydu, kimileri de bazı eksik noktaları eleştirmişlerdi. Hiç birine yanıt vermedim. Baştürk’ün yazısına da cevap vermemem için eş dost ısrar etti ama bu gün twitter’da yumurtalar bile istediklerini yazıp çiziyorlar, müsaade edin de ben de içimden geçenleri söyleyeyim dedim.

Hakkını yememek lazım, Sevgili Onur Baştürk bu güne kadar hiçbir gazetecinin akıl edemediği bir gerçeği(!) bulup ortaya çıkarmış. Mahalle, New York’taki Eataly’nin bir benzeriymiş… Doğrudur; insan insana ne kadar benziyorsa, Mahalle de, Eataly’ye o kadar benziyor işte. “Sosa önündeki masalar keşke birebir oradan kopyalanmasaymış”  diyor.Yerden göğe kadar haklı ama bir tek bu cümlesinde. Hemen arkasından o kıvrak zekasıyla “Herhalde bu benzerlik mekanın mimarı Abdullah Burnaz’ın gözünden kaçtı” diye dalgasını geçiyor. Hayır kaçmadı sevgili kardeşim. Oraya yakıştığı için özellikle benzerleri yapıldı ki; Eataly ile Mahalle’nin tek benzerliği bu masalardır.

Bu ‘suçu’ mimarımız Apo’ya yıkarken insafsızlık etmişsin Onur. Çünkü günahıyla, sevabıyla bu projenin baştan sona sorumlusu benim. Herhalde beni ‘korumak’ için adımı bile anmamışsın koca yazıda ama baba olmadan çocuk da olmaz.  Ben çocuğumdan memnunun, Apo da verdiğimiz projeyi dört dörtlük uyguladı. Zaten öyle olmasaydı, daha açılır açılmaz Mahalle’yi Dubai’ye taşımak için teklif almazdık. Sen üzme kendini, çocuk iyi ellerde doğdu. Tabii benimki de bir başka bakış açısı. Yetişme ve görgü tarzın bizlerden üstün olmasaydı sen de belki başka gözle bakardın Mahalleye.

Bir yapı, yalnızca var olunacak bir yer değildir, aynı zamanda bir var olma tarzıdır. Mesela diyorsun ki “Mahalle çok kalabalık olmuş, Türk usulüne göre her şey abartılmış” Doğrudur Türk usulüne göre kalabalık bizim mahalle. Kalabalık olmayan mahalleleri herhalde Amerika’da gördün.  Geçenlerde bir de New York’taki The Box adlı gece kulübünü konuk etmiştin sayfana. Oradaki ‘marjinallikleri’ filan anlatmıştın. Trendleri bu kadar yakın takip etmen göğsümü kabartmıştı.. Dedim ki kendi kendime “Vay be… Box’ın ekibini 7 yıl önce Türkiye’ye, Cahide’ye getirmiştim. Ne ileri görüşlü adammışım…” Sen de bu yıl keşfetmişsin işte Box’ı, ne güzel…
Gönül ister ki gel bir gün Mahalle’ye; Balık Evi’nde bir şeyler atıştıralım; kadınların rahat rahat maç seyrettiği birahaneyi göstereyim… Bu arada da böyle bir mekanda fotoğrafçı olmalı mı, aydınlatma rahatsız ediyor mu, havalandırma yeterli mi diye de tartışırız karşılıklı.  Yine de Türkiye’nin amiral gemisindeki o koca sütunu Mahalleye ayırdığın için teşekkürler.
Ve son söz sevgili kardeşim; Gözler her şeyi görür, kendinden başka…

İzzet ÇAPA

SACİT ASLAN YORUMLUYOR

Onur Baştürk, köşesinden İzzet Çapa’nın "Mahalle"sini, müstehzi bir yazı yazarak aklınca hafife almış...

İzzet Çapa, yıllardır büyük sükse yapan ve başarısı tescillenmiş bir çok mekanın patronu.

Ancak senin herhangi bir konuda, bu denli önemli bir başarın var mıdır, yok mudur bilmiyorum?..

Ben, senin adını ve nerede yazıp-çizdiğini, Can Tanrıyar’dan yediğin tokattan sonra öğrendim..

Yediğin tokatın sebebini, burda sana hatırlatmak istemiyorum...

Ancak sana da hak vermiyor değilim...

Bir patron; 6 sene "Benim sahibi olduğum mekanların kapısından bu adamı içeri sokmayacaksınız" diye emir veriyor ve seni yasaklıyorsa, işte bu "ONUR" kırıcıdır ama ne gariptir ki, Can’dan yediğin tokatı hakettiysen, yasaklanmayı da bi o kadar haketmiş birisin!...  

Onurcum!!!... Sen benim için, Kelebek Dünyası’nın, Pembe kanatlı muhabbet kuşusun!...

Ama, O İzzet Çapa var ya o İzzet Çapa.. Kendi mesleğinde adeta Fenomen olmuş genç bir işletmeci... Ancak, işin en acı tarafı ne biliyormusun?, İzzet senin mesleğinde "Madonna" oldu da, sen hala bir "Hande Yener" bile olamadın..

Sacit ASLAN

  • Bu Haberi
Gökhan Özoğuz'dan ayrımcılara çağrı!
Mustafa Sandal'ın Emina'sız ilk tatili
Hakkari'de ormanlık alanda deşifre oldu!..
Kerem ve Serenay'ın 'müthiş' dönüşü!
Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu
Gupse Özay ve Barış Arduç, Çeşme'de aynı kadraja girmedi!
Makedonya'nın ismi resmen değişti
Süreyya Yalçın'ın kocasından çiçekçilere 500 TL!
Gurur Aydoğan evlilik öncesi tatile çıktı
Nagehan Alçı'nın yazılarını kocası mı yazıyor?
Bakan Arslan’dan kayıp Leyla’nın ailesine destek telefonu
Tuba Ünsal’dan çok cesur paylaşım!
CHP’den Melih Gökçek için suç duyurusu
Türkücü Ceylan soluğu savcılıkta aldı!
Suriyeli genç kadının katil zanlısı öz amcası çıktı!
Rüzgar Çetin, Ege'nin serin sularında keyfine bakacak
Hakkari'den kahreden haber!..
Meteoroloji'den yağış uyarısı!
Gündem olan tanıtım filmi yayından kaldırıldı!
Gaziantep'te damat dehşet saçtı!
Zeynep Alkan silikon taktırdı
Muharrem İnce ‘başkan yardımcılarını’ açıkladı
Gülben Ergen'den muhabirlere sıcak tebessüm
Mahkeme cinsel istismar suçuna ceza yağdırdı
Lemi Gülman eski eşi Reyhan İpekel’e servet ödeyecek
YSK Başkanı Güven: "Mükerrer oy kullanan şahıs gözaltına alındı"
Burcu Esmersoy tatilden öfkeli döndü!
Düzce'de deprem meydana geldi!
Çağatay Ulusoy ve Duygu Sarışın'ın romantik tatili
19 Haziran 2018 TNS Rating Sonuçları