MÜZİK HABERLERİ

Özlem Solmaz tangolara hayat verdi

Özlem Solmaz tangolara hayat verdi

Özlem Solmaz ülkemizde fazla örneği bulunmayan, tango türünde şarkılarla hoş bir sürpriz yaparak Dön Sevgilim isimli, zevkli bir albüm hazırladı.

Uzun zamandır hayalini kurduğu albüm projesini gerçekleştirirken, şarkı seçimlerinde, sesine ve tarzına uygunluğunun yanı sıra, tangoya gönül vermiş olması da etken oldu.

Albümde, tango müziğin Türkiye'deki en önemli isimlerinden Fehmi Ege'nin iki bestesi bulunmakta. Bir diğer değerli tango sanatçımız Necdet Koyutürk'ün oğlu, kendisi de tango camiasının değerli bir üstadı olan Özdener Koyutürk ise albüme değerli yorumları ve yönlendirmeleri ile katkıda bulundu.

Tango müziğin sembolü olan bandoneon, albümde ünlü Arjantinli bandoneon ustası Gustavo Battistessa tarafından çalındı. Melih Vatansever yönetmenliği ile çekilen video klibe, birkaç yıl üst üste Türkiye Arjantin Tango şampiyonu olan Müge Üner ve Selçuk Atalay danslarıyla renk kattılar.

İzmir'de doğan Özlem Solmaz ilk ve orta öğrenimini İzmir ve Antalya'da tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü'nü bitirdi.

26 yıllık kurumsal çalışma hayatı devam ederken bir yandan da hobi olarak müzikle ilgilendi. 1995 yılında şan dersleri almaya başladı. Özlem Solmaz'ın o zamanki repertuarı arya antiklerden oluşuyordu. Ders aldığı kurumun konserlerine solist olarak katıldı.

2008 yılında Çelik Kasapoğlu ile tanışarak, onunla şan ve vokal koçu olarak çalışmaya ve kendisinin Ladies & Gentlemen İstanbul Müzikal Korosu'nda korist olarak şarkı söylemeye başladı. 2009 yılında 6 hanımdan oluşan A Few Ladies vokal grubunu kurdu. Bu grup ile birlikte yıllar içinde, çoğu kültür merkezlerinde olmak üzere pek çok konser verdiler. Repertuarları Broadway ve Westend müzikalleri, klasikleşmiş film müzikleri ve klasikleşmiş Türkçe ve yabancı pop şarkılarından oluşan grup, solo ve ansambl olarak şarkılar seslendirmekteler.

Yaklaşık 3 yıldır Olcay Melektosun'dan ayrıca şan dersleri alan Özlem Solmaz, 2015 yılında emekli olup kurumsal çalışmaları sona erince tüm vaktini müziğe vermeye başladı. Şan hocası ve vokal koçu Çelik Kasapoğlu, bu sesi herkesin duyması gerektiği yönünde teşvik edince albüm projesine başladı. Sesine, tarzına uygun ve sevdiği bir müzik türü olmasından dolayı tango şarkıları seslendirmeye karar verdi.

Güçlü vokaliyle özel gecelerde sahne alan Özlem Solmaz, 7 şarkıdan oluşan albümde 3 şarkının sözünü yazıp birinin bestesini yaparak, besteci ve söz yazarı yeteneğini de ortaya çıkardı. Dön Sevgilim albümündeki diğer şarkılar Fehmi Ege, Çelik Kasapoğlu, Eser Taşkıran ve Burcu Kısakürek imzası taşıyor. Türkiye'nin en güçlü vokallerinden Meltem Taşkıran'ın kurduğu AtölyeM Prodüksiyon yapımı olarak piyasaya çıkan albümün aranjörü Eser Taşkıran, müzik direktörü Çelik Kasapoğlu, süpervizörü Murat Elmadağlı oldu ve kapak tasarımı eşi Güven Solmaz tarafından yapıldı. Özlem Solmaz evli ve 1 çocuk annesi...

Nezih organizasyonlarda sahne alan Özlem Solmaz, Broadway ve Westend müzikalleri, klasikleşmiş film müzikleri ile tango, caz, pop türlerinde geniş bir repertuara sahipt. Dön Sevgilim albümü dijital platformlarda satışa sunulduğu gibi, koleksiyon kalitesinde bir albüm olduğundan CD olarak da basılmış ve müzik marketlerde yerini aldı.


  • Bu Haberi