SAĞLIK HABERLERİ

Ruh sağlığı gelişimi anne karnında başlıyor

Ruh sağlığı gelişimi anne karnında başlıyor

Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr. Tayyar Yüksel Gürkan, ruh sağlığı gelişiminin de anne karnında başladığını dile getirdi.

İHA'nın haberine göre Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ilk kez 1992 yılında kutlanan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde, dünyanın önemli ruh sağlığı sorunlarının, bu konudaki politikaların ve ilişkili konuların gündeme getirilmesi ve çözüme kavuşturulması amaçlanıyor. Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr. Tayyar Yüksel Gürkan, Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Ruh sağlığının iyi olmasının henüz çocuk dünyaya gelmeden oluşmaya başladığını ifade eden Uzman Dr. Gürkan, "Mutlu bir evlilik, planlanmış bir hamilelik, dünyaya gelecek bebeğin sevgiyle ve coşkuyla beklenmesi ve rahat bir doğum, çocuğun daha doğmadan ruh sağlığının iyi olacağının göstergesidir. Anne-çocuk arasındaki bağ, hem çocuğun beslenmesi hem de ilişki kurması bakımından çok önemli. Anne bebeğini mutlaka kucağına alarak emzirmelidir. Bebek annenin kokusunu, sesini, ısısını, kalp sesini duyarak büyümeli. Anne bebeğini emziremiyorsa da bebeğini yine kucağında biberonla beslemelidir. Bebek 3 sebeple ağlar. Ya karnı acıkmıştır, ya ağrısı vardır, ya da şımarıklıktan ağlıyordur. Tecrübeli bir anne bunları ayırır. Bebekler beklemeyi bilmezler. Karnı açsa anında doyurulmak isterler. Eğer bu süre gecikirse bebekte çaresizlik olur ve bu ileri yaşlarda ruh sağlığına da yansır. Buna karşın bebeği ağlamadan doyurmak da sakıncalıdır. O zaman da açlık nedir bilmeyeceği için, gerçeklik duygusu gelişemez. Bebeği ihtiyaçlarının anında giderilmesi, temel güven duygusunun gelişmesini sağlar" ifadelerini kullandı.

"Çocuğa mümkün olduğunca tek kişi bakmalı"

Uzman Dr. Gürkan, çalışan annelerin çocuklarının ruh sağlığına ilişkin endişesine değinerek, "Çalışan anneler çocuklarından ayrı kaldıkları süre için endişe duyarlar. Burada da önemli olan, çocukla birlikte olan zamanın en iyi ve kaliteli şekilde değerlendirmektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da çocuğa mümkün olduğunca tek kişinin bakmasıdır. Çocuklarda tuvalet eğitimi sabır gerektiren bir konu. Annelere tavsiyemiz, bu dönemde inatlaşan çocuğa karşı inatlaşma, tehdit, suçlama, azarlama gibi tepkiler vermemeleridir. Böyle davranıldığında çocukta hayata karşı bir küskünlük, kendi benliğine karşı aşağılanma duygusu hissedebilir. Eğer anne sabırlı davranırsa bu süreç de sağlıklı bir şekilde atlatılacaktır" dedi.

"Cinsiyete göre kıyafet ve oyuncak seçilmeli"

Üç yaşından sonraki dönemin de ruhsal gelişim açısından öneminden söz eden Uzman Dr. Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"3 yaşından sonra çocuklarda anne veya babaya hayranlık duygusu yaşanabiliyor. Kız çocuk babasına, erkek çocuk annesine hayranlık duyabiliyor. Bu dönemde anne babaların toleranslı, sevecen, ilgili davranması gerekiyor. Örneğin erkek çocuk, annesine hayranlık duyarken babayı rakip olarak görüyor. Babanın tutum ve davranışları çocuğun bu duygusunu rencide edici şekilde olmamalıdır. Bunun yanı sıra 3 yaşından sonra çocuk cinsel kimliğini belli eder. Ruhsal gelişimini normal sürdürmesini istiyorsak cinsel kimliğine uygun giysiler ve oyuncaklar tercih edilmeli. Kız çocuğu da erkek çocuğu da cinsiyetine uygun oyuncaklarla oynamalıdır."
  • Bu Haberi
Ünlü oyuncudan taciz suçlaması!
Öğün kaçırma diyabetten kaç!
Hande Ataizi: "Benim mesleğim oyunculuk"
Alzheimer beyne 25 yıl öncesinde yerleşiyor!
Arzu Sabancı'dan konuşulan paylaşım!
Ersun Yanal 6 eski öğrencisiyle tekrar buluşacak
1 yaşındaki bebeğin boğazına mandal yayı saplandı!
Engin Altan Düzyatan'dan aile pozu
İmdadına yetişen sağlıkçıların isimlerini bebeğine verdi
Sarah Jessica Parker, Demirtaş’ın kitabını okuyor
Kuyumculardan ziynet eşyası çalan şüpheli yakalandı
Aslıhan Karalar kar havasında paltosuz gezdi
FETÖ şüphelisi 4 eski polisten 3’ü tutuklandı
Torunlarından Hülya Koçyiğit'e doğum günü sürprizi
Malatya'da genç hemşire canına kıydı
'Verda' dizisinde büyük kriz!
Avrupalı liderlerden, Rusya ve İngiltere için kritik karar!
İşte Ankara'daki hızlı trenin çarpışma anı!
Hazal Kaya'nın şık tarzı
Matematik öğretmeninin kahreden ölümü
Özge Özberk 4 yıl sonra tiyatro sahnesinde
Akit yazarı Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı hedef aldı!
Büşra Develi gözlükleriyle dikkat çekti
Asansör boşluğuna düşen bekçi feci şekilde can verdi
Işıl Reçber müstehcen paylaşımlar yapılan hesabı kapattırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs çıkışı!
Tunceli'de mağarada 6 terörist kıstırıldı!
Güzel Tara, Tayland'da nazara geldi!
Talihsiz Güllü'nün annesi mahkemede isyan etti!
Yeliz Yeşilmen'den kına gecesi gibi doğum günü