Seks ve Vatanseverlik - NECEF UĞURLU

Seks ve Vatanseverlik

06.07.2017 | 985 kez okundu


KAYDA GEÇSİN

Haberlerde, dizilerde medyada göz önünde bulunanların seksi olmak meselesi eski bir hikaye, malum seks dikkat çekmenin en kestirme formülüdür.

Seks ile dikkat çeken insanlar arasında çok vatansever vardır, hatta bazılarının vatan için açtıklarını bile söyleyebiliriz. Askeriyenin ‘Aç aç‘  geceleri mesela vatan hainleriyle dolu değil herhalde, askerler ve askerler için açanlar vatan haini olur mu?

NEDİR BU SEKSİ OLMAK MESELESİ?

Bana sorarsanız, seksi olmak vücutla pek alakalı değil, davranış ve ruh haliyle ilgili ve elbette kendine güvenmekle.
Kadın erkek de  fark etmez.
Al Pacino ufak tefek, altın oran hak getire bir adam ama o mu seksi yoksa  adamın iki misli boyunda baklavalı erkek güzeli adamlar mı, aslında Kıvanç mı İsmail mi diye sorarken bunu kastetmiştim, neyse aman şimdi Kıvanç’a rakip diye ciddiye alıp İsmail Saymaz’ı geri çekip konuşturmazlar, bu kısım aramızda kalsın.

SEKSİ OLMAK İÇİN SOYUNMAK ŞART MI?

Seksi olmak için soyunmak da gerekmez, yani soyunan kardeşler bence boşuna zahmet ediyorlar.
Hatta soyunurken müstehcen, müstekreh ve hele yanındaki adamı pezevenk yapma riskleri var.
Kocasının  yanında aşırı dekolte gezinen kadın görüce hani derler ya,  ‘Maaşallah kocası da pek geniş’ diye…. Hem de son derece modern yaşam tarzını benimsemiş ortamlarda söylenir bu sözler.
Halbuki adam modern, uygar bir vatansever olabilir ama yanlış anlaşılır.

VATANSEVERLİK, ROGER AİLES ve HÜLYA KOÇYİĞİT

Roger Ailes dünyada medya alanında seks konusunda bence en çarpıcı vatansever örneği.
Geçenlerde 77 yaşında ölen haber endüstrisine 20 yol boyunca Fox da    kendine has yeni kuramlar koyan Roger Ailes ekranda yüksek topuklu giyen, sarışın, kızıl saçlı aşırı makyajlı frapan televizyon kadınlarıyla bir dünya kurmuştu.

Ve fakat ne acıdır ki Roger Ailes ahir ömründe, kendi kriterlerine göre seçtiği çalışanlarından birinin taciz suçlamalarıyla baş edemedi ve maaşına zam işine son durumuna geldi, neyse ölmüş gitmiş adam ve bize ne.
O ve medya kuramları artık zaten ‘science fiction’ oldu.

Ailes’in ölümünden sonra eşinin kendisini ‘vatanseverdi’ diye  tanımlaması ise doğrusu pek yavan bir teselli, vatanseverlik limanına sığınmış bir  frapan kadın sunucu meraklısı ilginç tabii, meğerse rahmetli boyalı kızları parmağında vatansever olduğu için oynatmış!

Hülya Koçyiğit’in sanatın müesses nizama karşı duruşunu kabul edip ama ‘vatansever’liği yüzünden yapamamış hali gibi garip ve tuhaf biçimde aynı noktada birleşen bir vatanseverlik!
Sanki vatanseverlik sanatın karşı çıkışına mani, yoksa dükkan senin durumu!

Eşim ve ben 12 Eylül döneminde ‘Karşı’ Tiyatro ve televizyon programımızla demek ‘vatanseverlik’ sınavından geçememiş oluyoruz.
Ama Evren Paşa’nın kartpostallardan bakıp çizdiği gazoz kapaklarından yapılmış tablolardan beter resimleri satın alan ve susanlar hep vatanseverler.
Paşa’nın Picasso'nun resimlerine bakıp bende yaparım demelerine susan sanatseverlerde hep vatansever!
Akillik kabullenip başarısızlık ve geldiğimiz noktada vatanseverlik ayrı bir konu, hiç girip kalp kırmayalım, bizim zaten kırık onların da kırılmasının faydası yok sükutları ikrara yeterlidir.

İlahi Hülya Hanım, bu sözlere sizde inanıyor olamazsınız!
Tam aksi vicdanınızda üzülüyor olduğunuzu düşünüyor bütün kalbimle şifalar diliyorum.
Neyse Şaban Sevinç bu konuyla ilgili çok güzel bir yazı yazmış buraya tıklamanızı tavsiye ederim.

TÜRK - YUNAN İLİŞKİLERİNDE VATANSEVERLİK

Ve şimdilerde ekranlarda hemen her gece komşumuzla Ege 18 ada kayalık sorunumuz canımızı sıkarken ve çeşitli dış komplolar açık olduğumuz kafamıza kakılırken bizimkiler Mykonos adasında meyhanede içip  birbirlerine girmişler. 
Ama elbette onlara vatan hainleri diyemeyiz, çok ağır olur, ucuz diye Mikonos’a gitmişler çünkü Bodrum’da ki vatansever meyhanelerin pahalılığı dillere destan, elbette yerli turistleri bile Yunan Adalarına kaçırdıkları için onlara vatan haini demek de çok ağır olur, velhasıl vatanseverlik epey tartışmalı bir konu ve ‘ vatansever’ , ‘vatan haini’ kelimelerini kullanırken dikkat etmek lazım.

Mikonos'a gidenleri eleştirmek yanlış deniz temiz, Eşek adasına gidecek halleri yok, tesis yok, Büyükada denizini bile zaman zaman bok götürüyor, Armutlu’ya mı gitsinler, Mİkonos’taki meyhaneler vardı da gitmediler mi, hayır. Üstelik Mikonos daha ucuz onlarda bir yerde istikballerini düşünmek zorundalar, fazla para harcamak istemiyorlar.

MEDYANIN HAKKINI TESLİM EDELİM

Hep eleştirmek olmaz.
Hakkını verelim medya, ünlüler dünyası, kamu kuruluşları ve reklamlarda da  çok vatansever şeyler oluyor.
Mesele ABD’li yüzücünün kulaç atarken ki resminde bonesindeki ABD bayrağını değiştirip Türk Bayrağı koymuşlar ve ‘Güçlü Türkiye’ sloganını cuk oturtmuşlar.
Bakın bayrak değişmiş, bu bir vatanseverlik ama resim araklanmış, olsun bizde film, dizi, beste araklamak hep vatanseverlik örneği ve araklayanlar vatanseverler arasından olmuştur.

Halk Bank’ımız bize söylenen itibarıyla ilgili maalesef haksız yere  dedikoduların ayyuka çıktığı ve bir yöneticisinin haksız yere tutuklandığı  sorunlu günlerinde gayet güzel bir kampanya yaptı, itibarı şöhretinden önce giden Tombiş Pırtı Meşhur Şahan’a reklam kampanyası yaptırdı. Çok vatansever bir reklam.

Demet Akalın eşi Okan beyefendi program sunucakmış ne var şaşıracak Brat Pitt’le sunsun da paralar yabancıya mı gitsin, bu mu vatanseverlik?

Ben, kendini yıllardır adaleti yerine getirmeye adayan Müge Anlı’mız yürüyüş başlatacak diye umarken, Kemal Bey başlatmasın mı, kız yıllardır adalet için uğraşırken, suçluları yakalar, tutuklatıp, itiraf ettirirken adaletseverlik ve  vatanseverliğin destanını yazmadı mı?
Ne oldu şimdi o vatanseverlik?

Ekranlar  bizlere hukuk devleti, adaleti sevdirdiyse bunu mafya dizilerine borçluyuz, ‘Anne ben böye olmak istemem‘  diyen çocuk yok, heves edilen karakterler belli, yıllardır dizilerde  adalet mafyanın elinde. Çok vatansever ve seksi diziler, ikisi bir arada çünkü mafya liderleri hem vatansever hem seksi !

Ve bizler bütün bu, kamu yararı medyanın mecburiyeti değildir diye köşe yazıları yazanların sitcom zihniyetine karşı hala dimdik ayakta isek ve devletimizin, milletimizin aklına güveniyorsak gerçekten sabırlı vatanseverler olduğumuz içindir, aptal zannedenler yanılır.

Hülya Avşar’ımız, Ajda Pekkan’ımız ise her durum, ortam ve yaşta seksi ve vatansever olmaya devam ediyorlar, daha ne kadar bu böyle gider diye sorarsanız bence yün hırka örerken resimlerini instagrama koyana kadar.

Seks bir gerçek, vatanı severken ‘laik’ takıntı haline geldi medyada, takıntının dozu kaçınca tövbe ettirir insana.
Ve güzel sözler, edebiyat, kamu yararı bir gün güzellikleri seks dahil, geri getirir, buna aşk deniyor ve seks gibi değil tabii, aşk acı verir  ama değer.

Bu ülkenin insanları vatanseverlikte hep oldular, siz var mısınız dangalaklar diye sormak ne haddime, çok sinirli oluyorlar korkarım ama devlet hepsini ipek gibi yapar, zerre kadar şüphem yok ve hiç olmadı.

Sevgi ve Saygıyla Kayda Geçsin

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!