GÜNCEL HABERLERİ

Siirt'te kaymakam aracına bombalı saldırı

Siirt'te kaymakam aracına bombalı saldırı

Siirt'in Baykan ilçesinde PKK'lı teröristlerce yola tuzaklanan patlayıcı, Kaymakam Mehmet Kocabey'in zırhlı makam aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. Kaymakam Kocabey, saldırıyı hafif sıyrıklarla atlattı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Siirt'in Baykan ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yola tuzaklanan patlayıcı, Kaymakam Mehmet Kocabey'in zırhlı makam aracının geçişi sırasında infilak ettirildi.

Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığınca bir süre önce Baykan Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Kocabey, Yenice köyünde çeşitli temaslarda bulundu.

Temaslarının ardından ilçe merkezine dönen Kocabey'in içinde bulunduğu zırhlı makam aracının geçişi sırasında, teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak ettirildi.

Patlamanın etkisiyle araçta küçük çaplı hasar oluşurken, saldırıyı hafif sıyrıklarla atlatan Kaymakam Kocabey'in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Teröristlerin yakalanması için bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.

Saldırı sonrası Bakan Soylu'dan ilk açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Siirt’in Baykan Kaymakamı Mehmet Kocabey’in aracına yapılan saldırı ile ilgili olarak, "Faillerle ilgili gerekli aramalar yapılıyor. Onlar da bulunacaktır, onların da gereği yerine getirilecektir" dedi. Soylu, Hakkari Çukurca'da şehit olan Yüzbaşı Murat Üçöz'in katillerinin de öldürüldüğünü söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Siirt’in Baykan Kaymakamı ve aynı zamanda Belediye Başkan Vekilliği yapan Mehmet Kocabey’in makam aracının geçişi sırasında önceden PKK’lılar tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesine ilişkin sorusu üzerine Soylu, "Bir yol kontrolü yapabilmek, oradaki inşaat işlerinin nasıl gittiğini takip edebilmek için oraya gitmek üzereyken yola döşenen EYP patlayıcı ile zarar verilmek istendi. Kaymakamımız ve personelimizde herhangi bir yaralanma söz konusu değil. Özellikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Olay olur olmaz kendisiyle konuştuk, gayet sağlığı yerinde. Valimiz de hemen yanıbaşımızda. Vali Bey de başka yere intikal etmek üzereydi, olay olunca hemen oraya geçtiler. Terör örgütüne karşı yürütülen bu büyük mücadelede hem sabrımızı zorlamaya hem de ortaya koymuş olduğumuz bu kararlılığı etkilemeye çalışacaklardır. Bunlar beklediğimiz şeylerdir ama ne kararlılığımızda ne de sabrımızda herhangi bir farklılık söz konusu olacaktır" cevabını verdi.

Soylu, şunları kaydetti: "20 Haziran’da yine Hakkari’de çok iyi bir yetişmiş vatan evladını kaybetmiştik, Murat Üçöz yüzbaşımız. Çukurca Jandarma Komando Taburumuz bu gece yapmış olduğu bir operasyonla birlikte fail olan iki kişiyi etkisiz hale getirdi, yani yüzbaşımızın da kanı yerde kalmamış oldu. Biz büyük bir devlet ve milletiz."

Bu olayda da operasyonun hemen başladığını anlatan Soylu, "Faillerle ilgili gerekli aramalar yapılıyor. Onlar da bulunacaktır, onların da gereği yerine getirilecektir" diye konuştu.
  • Bu Haberi