RÖPORTAJ HABERLERİ

Soner Arıca: "Hedef 100’ncü klibi çekmek"

Soner Arıca:

‘Yeniden Tanışalım’ şarkısını piyasaya sunan Soner Arıca, en çok klibi olan sanatçı unvanına sahip… Müzikten kazandığını yine müziğe yatıran sanatçı, bugüne kadar 68 parçasını kliplendirdi.

Soner Arıca'nın Akşam'da yayınlanan röportajı...

Son şarkınız ‘Yeniden Tanışalım’la ilgili neler söylemek istersiniz?


Aslında 2016 yılının başında bu yana paylaştığım; “Saklı”, “Bir Yanım Gitti”, “Aşkın Saniyesi”, “Dönsen Bile” ve “Kaçalım” şarkılarının ifade ettikleri duyguyu total olarak tanımlıyor gibi oldu “Yeniden Tanışalım”. Var olan sağlam çizginin güncellenerek, büyük adımlarla devam ettiği bu yolculukta bir kez daha tanışalım gibi… Bu ifade çok doğru bir düzenleme ve videoyla tamamlandığı için çok mutluyum.

Şarkıda; “Sen çık gel bir gün ansızın sana adresi yazarım, eskimiş olur eski durum yeniden tanışalım” diyorsunuz. Kime diyorsunuz?

Kim üzerine almak istiyorsa ona diyorum. Benim de “Keşke başka bir yerden bakabilip, daha sağlıklı diyalog ya da şekillerde yürüyebilseydi” dediğim ilişkiler, iletişimler oldu. Onların büyük pişmanlıkları adına değil ama uzlaşmacı bir tavır gösterebilme adına kendime de söz geçirmek istediğim bir şarkı aslında… 

Kliplerine en çok özen gösteren şarkıcılardan birisiniz. Bunun özel bir nedeni var mı?

“Yeniden Tanışalım” 68. klibim oluyor. Yani şimdi 68 klibin de hepsi ‘Of şahaneydi’ diyemeyiz. “Bunu niye yaptık?” dediğim zamanlar oldu. 68’nin 17’sini çok rahat liste dışına koyabiliriz. 30 tanesi çok iyi işlerdi günün şartlarına göre bence. 

Klip konusunda rekortmen misiniz?

Evet. İşten kazandığımı yine işime yatırdım.

Bu rekor hangi sayıya kadar ulaşır?

Benim niyetime göre hareket edersek 100’üncü klibi görürüz.

Öğretmenlik bambaşka

Nişantaşı Üniversitesi’nde “Kişiler arası iletişim” dersine giriyorsunuz.

Diğer yaptığım şeylerle hiç karıştırmadan yararlılık duygusunu maksimum düzeyde yaşadığım çok özel bir durum bu… Dersin temel konularını teorik olarak gözden geçirirken, yaşamsal pratiklerle destekleyerek yaptığımız dersler öğrencilerle aramda özel bir bağ kurulmasına sebep oldu. Yazdığım şarkılarla insanların hayatlarına dokunuyorum ama bu tamamen bir yaşam yolcuğuna bilgi ve tecrübe aktarımı olduğundan benim için önemli.

LAYIK OLDUKLARI YERE DÖNDÜ

Şarkıcılık kariyerinizde 25 yılı geride bıraktınız. 25 yıl da neler deneyimlediniz?


En önemli deneyimim kendimle ilgili oldu. Müzik, hayatımda neyi ifade ediyor ve şartlar değişse de benim ondan kopamadığım hatta daha içine içine girişimle ilgili tabii bu harika bir şey.

ÇOK ACIYDI

Sektörde müziğin hiçbir şeyinden anlamadığı gibi duyarlı da olamayan; ama ne yazık ki bir yerlerde söz sahibi olmuş insanlarla karşılaştım. Çok acıydı; ama hepsi layık olduğu yere dönüyorlar. Bunu görmek yarınlarla ilgili umudumu hep saklı tuttu.

ROBOTİK DEĞİLİM

Nasıl bir çalışma düzeniniz var? Günü nasıl değerlendiriyorsunuz?


Aslında günü değil; artık hayatın akışındaki zamanı bölüyorum. Adını çalışmak koyacaksak o durum kendi zamanını belirlemeye başladı; hani vücut bazı gıdaları istediğinde onu tüketmeye yöneliyoruz ya onun gibi. Şimdi yazmak geldi, şimdi okumaya ihtiyaç var, şimdi arkadaşlarla mizah yapmalıyız… Yani her şey iç içe, bu konuda tek bildiğim şey uzun süre tatil yapamadığım. Robotik olmasa da yapacaklarımın bir zaman çizelgesi var.

İÇSEL ENERJİYLE ALAKALI BİR DURUM

Yıllardır değişmeyen bir Soner Arıca var. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?


Bunun tamamen içsel bir enerjiyle ilgili olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü orada o enerji olmayınca dışarıdan hiçbir şey bunu sağlayamıyor. Benim yaptığım işe adanmış bir yanım var ve gereğini yapıyorum. Varsa bedel ödüyorum, doğal olarak enerjime yansıyor.

AŞKIN HAKKINI VERİRİM

Söz yazan, beste yapan bir sanatçı ile aşkı konuşmadan olmaz. Aşkı nasıl yaşarsınız?


Sanırım hakkını vererek demem gerek... İnsan bu gibi durumlarda kendisine torpil yapmak istiyor; ama içtenlikle söylüyorum ki hiçbir duygunun iş olsun diye yaşanmaması gerektiğini düşünüyorum. Gereğini yaptım; çok düşündüm, çok özledim, çok heyecan yaptım, her şeyim çok oldu âşıkken...
  • Bu Haberi