GÜNCEL HABERLERİ

St.Petersburg'daki saldırıda 'Çatayev' şüphesi

St.Petersburg'daki saldırıda 'Çatayev' şüphesi

St. Petersburg’daki saldırı talimatını da “Tek Kol” lakaplı, halen Suriye’de olduğu bilinen DEAŞ emiri Ahmed Çatayev’in verdiği iddia edildi.

Habertürk'ten Neşet Dişkaya'nın haberine göre Rusya’nın St. Petersburg kentinde 14 kişinin öldüğü, 51 kişinin de yaralandığı terör saldırısını; Haziran 2016’da 42 kişinin yaşamını yitirdiği, 293 kişinin de yaralandığı İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısını gerçekleştiren DEAŞ Kafkas hücresinin düzenlediği ileri sürüldü. İstanbul’da olduğu gibi St. Petersburg’daki saldırı talimatını da “Tek Kol” lakaplı, halen Suriye’de olduğu bilinen DEAŞ emiri Ahmed Çatayev’in verdiği iddiası araştırılıyor.

Rusya’da sürdürülen soruşturmada, saldırıyı DEAŞ Kafkas hücresinden Kırgızistan uyruklu 1995 doğumlu Ekbercan Celilov’un gerçekleştirdiği belirlendi. 2015 yılında Türkiye’ye gelen ve vize ihlali yapan Celilov’un Rusya Konsolosluğu’nda vizesini yeniledikten sonra Rusya’ya döndüğü ortaya çıktı. Celilov’un yabancı savaşcı konumunda olmadığı için dikkat çekmediği iddia edildi.

‘PARA TÜRKİYE’DEKİ ÖRGÜTTEN’ İDDİASI

St. Petersburg Metrosu bombacısını saldırıya hazırlayan kişi olduğundan şüphelenilen Abror Azimov’un ağabeyi Akram Azimov’un ise saldırıyı hazırlamak için gereken parayı Türkiye’deki bir örgüt üyesinden temin ettiği öne sürüldü. İddia, Moskova Basman Mahkemesi’ndeki Azimov’un tutuklanması talebinin ele alındığı duruşmada dile getirildi. Azimov’un tutuklanmasına hükmeden mahkeme, kararında “Akram Azimov, St. Petersburg bombacısı Ekbercan Celilov ile telefon görüşmeleri yaptı ve Türkiye’deki bir terör örgütü üyesinden aldığı paraları Azimov’a aktardı” denildi.

Türkiye’deki teröristin hangi terör örgütüne bağlı olduğunun belirtilmediği kararda, şu ifadelere yer verildi: “Soruşturma sonucunda, Azimov’un Celilov’la temas kurduğunu ve ona para aktardığını gösteren verilere ulaşıldı. Azimov, saldırının hazırlanması için gereken mali kaynağı Türkiye’de bulunan aktif bir uluslararası terör örgütü üyesinden aldı. Bununla birlikte Azimov, örgüt üyelerinin Rusya topraklarında sorunsuz bir şekilde hareket etmesi için sahte belgeler düzenledi.”

DOĞRULANMADI


Mahkeme belgelerinde, Azimov’un Aralık 2016 ve Mart 2017 tarihleri arasında 2 kere Türkiye’ye gittiği de belirtildi. Ancak Azimov’un, saldırıyı hazırlamak için gereken parayı Türkiye’deki bir örgüt üyesinden temin ettiği iddiaları doğrulanmadı.

AHMED ÇATAYEV

1980 doğumlu Çeçen Çatayev, 2014 yılında DEAŞ saflarına katıldı. 2012-2015 yılları arasında Türkiye’de de yaşadığı ileri sürülen Çatayev, 2015’te ABD küresel teröristler listesine alındı.
  • Bu Haberi
George Clooney, 14 arkadaşını ihya etti!
Renkli gözlerde büyük tehlike!..
Güliz Ayla merak edilenlerini anlattı
Fesleğen, aşk hayatına lezzet katıyor!
Kıvanç Baran Arslan biten ilişkisi için ilk kez konuştu
Genç kaleci neden gözyaşlarına boğuldu?..
Instagram'a hashtag takip özelliği geliyor!
Teoman yeni projesini açıkladı
Kontrolden çıkan traktör yatak odasına daldı
Şahan Gökbakar soluğu Roma'da aldı!
Emekliye çifte zam gündemde!
Ümit Özat: "Ölmem isteniyor"
Hollywood'u sallayan aşk bombası!
İran’a hücumbot motoru veren Türk mahkemede
Emina Sandal ilk kez konuştu: "Üzülüyorum, yıpranıyorum!"
Zarrab davasında sürpriz gelişme!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Kudüs açıklaması
Kan gölüne dönen kahvehanede delil aradılar!
Mehmet Günsür’ün tarzı şaşırttı!
İstanbul'da bazı sokak isimleri değiştirildi
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli görevinden ayrıldı
Başbakan Yıldırım: "Gün bugündür, hükümetimiz arkanızda"
Pınar Altuğ'dan kaza sonrası ilk açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de Bahçeli ile görüştü
Hakan Yılmaz’ın iddialarına Kırıkkaleli iş adamından cevap
Somali'de polis akademisine saldırı!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması
Üst geçidi kullanmayan iş adamı canından oldu!
Binnur Kaya'nın şaşırtan paniği!
Nakşibendi Tarikati için özel imar düzenlemesi!
Yasemin Kutsi