GÜNCEL HABERLERİ

Türkiye İdlib’e 8 üs kuracak

Türkiye İdlib’e 8 üs kuracak

İdlib’de 4 milyonu aşkın Suriyeliyi korumak için TSK’nın başlattığı operasyon sürüyor. Mehmetçik Salve, Bereket Dağı ve Halep sınırına kadar ilerledi. İdlib’e kurulacak 8 üssün 4’ünün yeri belli. Genelkurmay, 1 Numaralı Gözlem Noktası’nın da kurulduğunu açıkladı.

Yeni Şafak'tan Yasemin Asan'ın haberine göre İdlib’de bir kısmı iç mülteci 4 milyonu aşkın Suriyeliyi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı operasyon sürüyor. Ankara’nın Astana’da Tahran ve Moskova ile vardığı mutabakatın ardından çatışmasızlığı sağlamak üzere İdlib’e intikal eden Mehmetçik, kent genelinde 14 ayrı gözlem noktası oluşturacak. Reyhanlı’daki sınır karakolu Oğulpınar’dan bölgeye geçiş yapan TSK unsurları Salve, Bereket Dağı ve daha doğudaki Halep’in sınırına kadar ilerledi. Kuzeyde PKK işgalindeki Afrin’i bir hat boyunca kuşatan Mehmetçiğin İdlib genelinde 8 ayrı üs kurmayı planladığı öğrenildi. Yeni Şafak’ın edindiği bilgiye göre, İdlib’e kurulacak 8 üssün 4’ü neredeyse belli. Yüksek rakımıyla Afrin’i ve İdlib’i ‘tepeden’ gören Bereket dağı bunlardan biri. TSK buraya bir garnizon binası inşa ediyor. Ayrıca kentin güneydoğusundaki Taftenaz hava üssü ile Ebu ed-Duhur askeri havalimanı da yine TSK’nın kullanıma soktuğu 2 ayrı nokta. Bunların dışında, Esed rejiminin Suriye’deki en büyük garnizonu niteliğindeki Dayf bölgesi de Mehmetçiğin kontrolüne geçti. Kentteki 4 üs böylelikle sıralanırken, geriye kalan 4 noktanın neresi olacağına ilişkin ise henüz bilgi verilmedi.İLK GÖZLEM YERİ TAMAM

Öte yandan bir açıklama yayınlayan Genelkurmay, 13 Ekim tarihi itibariyle 1 Numaralı Gözlem Noktası’nın teşkil edildiğini açıkladı. 14 ayrı gözlem noktasından biri olacak bölgenin Reyhanlı’ya çok yakın konumdaki 455 rakımlı Salve tepesi olduğu iddia ediliyor. İdlib operasyonu ile Türkiye’ye yönelik göçün engellenmesi hedefleniyor. Sınıra sıfır sayılabilecek kuşakta halihazırda 1 milyondan fazla kişi kamplarda barınıyor. Resmi kayıtlara göre İdlib’de 2 milyon 500 bin civarında yerli nüfus, yaklaşık 1,5 milyon da iç göçle gelmiş Suriyeli barınıyor. TSK’nın İdlib’de ateşkesin korunması amacıyla başlattığı intikal, sivillerin güvenle barınmasını sağlayacağı için, olası göç dalgasının önüne geçmiş olacak.
  • Bu Haberi